Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku : powiaty lidzki, oszmiański i wileński (pdf)

Czeslaw MALEVSKI

Bajoriškos giminės Lietuvoje XIX amžiuje: Lydos, Ašmenos ir Vilniaus apskritys
958 psl. Varšuva, 2016

 

 

Monografija " Rody szlacheckie na Litwie w XIX wieku. Powiat lidzki".

Czeslaw MALEVSKIS

monografija

Neseniai mūsų knygynuose pasirodė vilniečio istoriko, pedagogo ir publicisto Czeslaw'o Malevskio monografija " Rody szlacheckie na Litwie w XIX wieku.Powiat lidzki".
Knyga išleista Varšuvoje, Jan Piotrowski ir Tadeusz Markiewicz spaustuveje "Efekt". Tai autoriaus penkerių metų kruopštaus archyvinio darbo rezultatas. Dalį medžiagos autorius anksčiau skelbė spaudoje, Internete. Remdamasis iki šiol mažai tyrinėtais istoriniais šaltiniais per nedideles Lydos apskrities tyrinėjimų prizmę autorius įrodo, kokia turtinga faktais ir istorijos šaltiniais yra net tokio nedidelio buvusio LDK administracinio vieneto bajorijos istorija. Istorikas peržiurėjo apie 2000 Lietuvos valstybės istorijos archyve saugomų archyvinių vienetų, atrinkdamas ir susistemindamas Lydos apskrities bajorus liečiančias bylas.

Knyga susideda iš trijų dalių - Lydos apskrities istorinės apžvalgos, pavardžių žodyno ir bibliografijos. Vertingiausia yra antroji dalis, sudaryta remiantis Vilniaus gubernijos bajorų deputatų susirinkimo kanceliarijos medžiaga ir bažnyčių metrikų knygomis. Jame rasime Lydos apskrityje XIXa. gyvenusių bajorų šeimų pavardes, nurodant jų herbus, legitimavimosi datas, pareigas administracinėse ir luominėse institucijose, valdytus dvarus. Pagal šią medžiagą kartais tiesiog galima sudarinėti atskirų šeimų genealoginius medžius, papildyti mūsų iki šiol turėtas žinias apie Lydos bajoriją. Knyga yra iliustruota autoriaus surinktomis senomis ir dabartinėmis archyvinėmis nuotraukomis.

Sigita Gasparavičienė

“Švenčionių apskrities bajorų padėtis XIXa. pirmoje pusėje”,
Albert Volk, magistro darbas
Santrauka

“Švenčionių apskrities bajorų padėtis XIXa. pirmoje pusėje”,

Albert Volk, magistro darbas

Santrauka

Ketverių Seimo valdymo metų laikotarpyje buvo nuspręsta dėl administracinio Vilniaus vaivadijos padalijimo. Tačiau galutiniai apskritis buvo suformuota 1792 m. Ašmenos (Oszmiany) apskritis buvo padalinta išilgai Neries upės: jos pietinė dalis buvo palikta Ašmenos apskričiai, o iš šiaurinės dalies buvo sudaryta nauja Užnerio (Zawilejsk) apskritis su centru Pastoviuose. Naujoji apskritis priklausė Vilniaus gubernijai. Vėlesni administraciniai pakeitimai vyko 1839 m. ir tęsėsi iki 1843 m. Apskritis buvo išplėsta ir pavadinta Švenčionių apskritimi. Ji buvo sudaryta iš vieno dekanato, kuris 1829 m. skilo į Švenčionių ir Svyrių dekanatus. Užnerio apskrities bajorai po trečiojo valstybės padalijimo pradėjo įrodinėti savo kilmę, be abejo toks procesas vyko ir kitose gubernijos apskrityse.

Knyga isleista 2015 metais, - Smaltija leidykla, Kaunas, 404 psl.

Susisiekti su Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

„Dažnai girdime kalbant, kad mumyse rusena protėvių dvasia.Tačiau neabejoju, kad retas pasakytų savo prosenelio vardą, jau nekalbant apie tai, kad žinotų bent vieną kitą jo gyvenimo epizodą. Jaunystėje savo giminės praeitimi mažai domimės, nors tada pats geriausias laikas: daug gali papasakoti mūsų tėvai ir seneliai. Tačiau jiems iškeliavus Anapilin, žvelgiant į praeitį atsiranda praraja. Labai daug  protėvių gyvenimo faktų jau niekam nebepavyks atkurti, nes ant jų nusėdo storas užmaršties dulkių sluoksnis.

salantai

Knyga „Salantai: Salantams 450 metų, 1556-2006“

2006 m. išleista pirmoji knyga apie šią vietovę.

Vienas iš knygos sudarytojų ir redaktorių Paulius Vaniuchinas.

Salantai: Salantų miesto bendruomenė, 2006 (Kaunas: Morkūnas ir Ko). - 95 p. Tiražas 3000 egz. ISBN 9955-592-95-8.

 

 


salantiskisTinklapis Salantiškis

Šio leidinio tikslas – plačiau supažindinti visuomenę su Salantų praeitimi virtualioje erdvėje. Šiame leidinyje Jūs galite susipažinti su turtinga miesto praeitimi, sužinoti apie čia gyvavusias ilgaamžes tradicijas ir papročius, apie čia gimusius, gyvenusius ir dirbusius žymius žmonės, lankytinas vietas, kultūros paveldą. Čia rasite ir nuotraukų, kuriose įamžinti senieji iki šiol mažai kam matyti Salantų miesto vaizdai ir žmonės. Jos iškalbios Salantų praeities ir istorijos liudytojos, dar vienas savitas miesto istorijos dokumentinis šaltinis. ISSN 2424-4287.

 

 

Raimundo Baltėno knygos

Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

bieliauskai bel_har haraburdos


Bieliauskų - Baltėnų giminė istorija,

pdf - 132 psl, atsisiųsti


Haraburdų genealogija,

pdf, 48 psl, atsisiųsti

Haraburdos

Pažintis su XVI a. LDK bajorais,
genealoginė apybraiža, 151 psl. Vilnius 2017

Atsisiųsti suarchyvuotą MS word failą

REKVIZITAI

Migdolų g. 15, Saldenė,

Avižienių seniūnija, Vilniaus rajono savivaldybė

Įmonės kodas 300630639 / AB SEB BANKAS
Banko kodas 70440
Ats. sąskaitos numeris: LT977044060005872575

Go to top